Již mnohokrát jsem s klienty řešil tuto otázku a tak jsem se rozhodl o tomto problému napsat pár vět.

Jako první samozřejmě řešíme to, jak lišta vypadá, jaký je její profil a barva. To je hodně individuální záležitost ale je důležité si lištu umět představit v prostoru, ve kterém následně bude instalována. Popřemýšlet o stylu v jakém bude budoucí interiér proveden a k tomu již směřovat i profil lišty. Barvu je též dobré přizpůsobit k obložkám dveří a rámům oken.

Rozměry lišty – zde řešíme výšku a šířku.
Výšku je dobré zhodnotit jednak pocitově ale i výškou stropu. Čím vyšší je strop tím vyšší by měla být i výška lišty. Ve vysokých místnostech bude totiž vypadat nízká lišta směšně Pokud se budeme bavit v číslech tak u stropu od 280cm bych určitě volil výšku lišty nejméně 12cm. Na druhé straně tím nechci říct, že pokud máte strop ve výšce 240cm máte dát lištu co nejnižší. Zde bych doporučil lištu od 7-12cm. Byla by totiž škoda, když už si dáváte tu práci s výběrem, aby lišta nebyla vidět.

Šířka – zde je třeba pozorně projít všechny stěny, na které se bude lišta instalovat, a změřit mezeru která je od konce podlahy ke stěně. Standardně se vejdeme do 10mm ale jsou i případy kdy nám nestačí ani 20mm. Když máme změřeno toto, tak je ještě dobré se podívat na hloubku obložky dveří . Většinou jsou okolo 18-20mm takže s tím nebývá problém ale pokud je menší tak je dobré podle toho zvolit šířku lišty, a nebo počítat s tím že se lišta bude muset u obložky zaříznout tak aby navazovala.

V případě, kdy je mezera mezi koncem podlahy větší než 22mm, je nutné lištu udělat na míru a nebo si pomoci druhou lištou. Takzvanou ukončovací. Ta bývá zpravidla jednoduchého tvaru o velikosti 12x12mm až 18x18mm. Touto lištou zakryjeme vše, co se nepovedlo zakrýt lištou podlahovou.

Tímto si myslím, že jsem popsal vše podstatné, na co je dobré se zaměřit při výběru podlahové lišty.

Adam Dušek